ලිපි පුවත්

අටසිය හය දෙනෙක් තම කෙස්‌වලු දන්දුන් මහා කේශ දානය

දිගු දීප්තිමත් කෙස්‌ කළඹක හිමිකාරියක්‌ වීම බොහෝ යුවතියන් තුළ පවතින ලොකුම හීනයක්‌ය. හිසකෙස්‌ වර්ධනය හා එහි නිරෝගී බව රැක ගැනීම පිණිස වෙළෙඳපොළ තුළ විවිධ ආලේපන ඖෂධ වර්ග බොහෝය. පුවත්පත, රූපවාහිනිය හරහා ඒ පිළිබඳ දැනුවත් කරන අයුරු නිරන්තරයෙන් දකින්නට ලැබෙන දසුනක්‌ය. රූපලාවන්‍ය පිළිබඳ අන් කවරදාටත් වඩා බොහෝ දෙනෙක්‌ නිරන්තර අවදියෙන් පසු වන වටපිටාවක්‌ තුළ මෙවැනි දේ සාමාන්‍ය තත්ත්වයක්‌ය.

එහෙත්…. මේ කියන්නට යන කතාව ඊට හාත්පසින්ම වෙනස්‌ මඟක්‌ ගත් සිදුවීමක්‌ය. සුරූපී යුවතියන් වසර ගණනාවක්‌ පුරා ආදරයෙන් රැක බලා ගත් තමන්ගේ වරලස තවත් පිරිසකගේ යහපත පිණිස දන්දුන් කතාවක්‌ය. විවිධ වූ කොණ්‌ඩ විලාසිතාවන්ගෙන් තම හැඩකාර බව තව තවත් වර්ධනය කර ගත් යෞවනියන් නිර්ලෝභීව තම හිසකෙස්‌ තවත් පිරිසකගේ සතුට පිණිස දන්දුන් කතාවක්‌ය. සමස්‌තයක්‌ ලෙස ගත් කල මෙම කතාවෙන් කියවෙන්නේ වයස්‌ භේදයකින් තොරව තම හිසකෙස්‌ අනුන්ගේ යහපත පිණිස දන්දුන් විරල පුණ්‍යකර්මයක්‌ පිළිබඳ කතාවක්‌ය.

දිනය ඉකුත් මස 30 වැනිදාය. වෙනත් අයුරකින් සඳහන් කරනවා නම් වෙසක්‌ පසළොස්‌වක දිනට පසුදාය. මෙවර වෙසක්‌ පසළොස්‌වක යෙදී තිබුණේ අප්‍රේල් මස 29 වැනි දිනය.

ස්‌ථානය… අනුරාධපුර ධම්ම ෙච්තිය භාවනා මධ්‍යස්‌ථානය. එම ස්‌ථානයේ වැඩ වාසය කරන ස්‌වාමීන් වහන්සේලාගේ ආරාධනයෙන් මෙම පුණ්‍යකර්මයේ මූලික වැඩ කොටස සංවිධානය කරන ලදදේ ‘ඉන්දිරා පිළිකා භාරය’ (Indira Cancer Trust) සහ රමණී ෆර්ඩිනැන්ඩෝ සැලෝන් ආයතනය විසින්ය.

පළමුව ‘ඉන්දිරා පිළිකා භාරය’ නමැති සංවිධානය පිළිබඳව යමක්‌ පැවසිය යුතුය. එය බිහි කිරීම පිටුපස ඇත්තේ අතිශය අනුවේදනීය කතා පුවතක්‌ය. ඉන්දිරා ජයසූරිය යනු පාර්ලිමේන්තු කථානායක කරු ජයසූරිය මහතාගේ දියණියක්‌ය. ඇය කලක්‌ තිස්‌සේ පිළිකා රෝගී තත්ත්වයකින් පසු වූ අතර 2016 නොවැම්බර් මස 02 වන දින ඇය සදහටම දෙනෙත් පියා ගන්නේ එංගලන්තයේ පිහිටි පෞද්ගලික රෝහලක්‌ තුළ ප්‍රතිකාර ගනිමින් සිටියදීය. උත්තරීතර මවු සෙනෙහසක තරම ලොවටම පසක්‌ කරමින් ඇය පිළිකා රෝගයට ලබා දෙන ‘කිමෝ තෙරපි’ ප්‍රතිකාරය ප්‍රතික්‌ෂේප කරනු ලැබුවාය. ඇය එවැනි තීරණයක්‌ ගෙන ඇත්තේ සිය දරුවා වෙනුවෙන් උපන් අපරිමිත සෙනෙහස හේතුවෙන්ය. එම ප්‍රතිකාර ක්‍රමය මගින් බිලිඳු වියේ පසු වූ තම දරුවාට යම් හානියක්‌ වේ යෑයි බිය පත් ඇය අවසානයේදී මරණය තෝරා ගනු ලබන්නේ තම ලෙයින් උපන් දරුවාට ජීවිතය දීම පිණිසය. ඇගේ නාමය ඉතිහාසයට එකතු වන්නේ මාතෘත්වය පිළිබඳ පරමාදර්ශී කාන්තා චරිතයක්‌ ලෙසින්ය.

‘ඉන්දිරා පිළිකා භාරය’ නිර්මාණය වී ඇත්තේ එවැනි පසුබිමකය. සිය දියණිය වෙනුවෙන් උපන් ආත්මානුකම්පාව මත පාර්ලිමේන්තු කථානායක කරු ජයසූරිය මහතාගේ මූලිකත්වයෙන් මෙම සංවිධානය බිහි වන අතර එයට මූලික අඩිතාලම සැකසෙන්නේ 2016 වර්ෂයේදීය.

ඒ අනුව මෙරට පිළිකා රෝගීන්ගේ ශුභ සෙත පිණිස ඉහත සඳහන් ආයතනය ආරම්භ වන අතර එතැන් සිට පිළිකා රෝගීන් සඳහා විවිධ වැඩසටහන් ක්‍රියාත්මක කිරීම ඇරඹෙන්නේය. එහි මූලිකත්වය ගෙන කටයුතු කරන වෛද්‍ය ලංකා ජයසූරිය දිසානායක මහත්මිය ඒ සම්බන්ධව අදහස්‌ පළ කරමින් ප්‍රකාශ කර සිටියේ තම ආයතනය මගින් පිළිකා රෝගීන් සඳහා ව්‍යාජ කොණ්‌ඩ (Vig) සැකසීමේ ව්‍යාපෘතියක්‌ කලක පටන් සිදුකරන බවත් එසේ සකසන ව්‍යාජ කොණ්‌ඩ (Vig) පිළිකා රෝගීන් සඳහා නොමිලේ ප්‍රදානය කිරීම තම ආයතනයේ එක්‌ ප්‍රජා සත්කාර සේවාවක්‌ බවත්ය. පිළිකා රෝගය සඳහා ලබා දෙනු ලබන ප්‍රතිකාර හේතුවෙන් රෝගීන්ගේ හිසකෙස්‌ ගැලවී යැම සාමාන්‍ය තත්ත්වයක්‌ බවත් එම හේතුවෙන් බහුතරයක්‌ පිළිකා රෝගීන් තව තවත් මානසික පීඩනයට ලක්‌වීමේ මානසිකත්වයෙන් ඔවුන් මුදා ගැනීම පිණිස මෙවැනි වැඩසටහනක්‌ ක්‍රියාත්මක කිරීමට මූලික පදනම වූ බවත් පවසා සිටින වෛද්‍ය ලංකා ජයසූරිය දිසානායක මහත්මිය තවදුරටත් සඳහන් කර සිටින්නේ පිළිකා රෝගී තත්ත්වයෙන් පසු වන රෝගීන්ගේ මානසික සුවය පිළිබඳ මෙවැනි වැඩසටහන් දිගින් දිගටම ක්‍රියාත්මක කරන බවය.

ඉකුත් 30දා අනුරාධපුරයේදී ක්‍රියාවට නඟන ලද්දේ එම දිගු කාලීන වැඩසටහනේ එක්‌ පියවරක්‌ය. එය වෙසක්‌ පසළොස්‌වක පොහෝ දිනට සමගාමීව සංවිධානය කර තිබීම එහි තවත් විශේෂත්වයක්‌ විය.

රමණී ෆර්ඩිනැන්ඩෝ සැලොන් කාර්ය මණ්‌ඩලය එදින හිසකෙස්‌ දන්දීම පිණිස පැමිණි පරිත්‍යාගශීලීන්ගේ හිසකෙස්‌ කපා ඉවත් කිරීම සිදුකළ අතර ඔවුන් එම කාර්යය සඳහා ඉදිරිපත් වන්නේ කිසිදු අයකිරීමකින් තොරවය. අනුරාධපුර සංවිධානය කර තිබූ හිසකෙස්‌ දන්දීමේ පිංකම සඳහා සහභාගි වූ පරිත්‍යාගශීලීන් හට එම උතුම් පුණ්‍යකර්මය සඳහා දායකත්වය ලබාදීම සිහිපත් කිරීම පිණිස සහතික පතක්‌ ප්‍රදානය කරන්නටද සංවිධායකවරුන් විසින් කටයුතු කර තිබිණි.

එදින පැවති වැඩසටහන යනු මෑත කාලීනව ‘ඉන්දිරා පිළිකා භාරය’ විසින් සංවිධානය කරන ලද දැවැන්තම වැඩසටහන විය. තම තමන් එතෙක්‌ දිනක්‌ ආදරයෙන් රැකබලා ගත් තම හිසකෙස්‌ දන්දීම පිණිස පැමිණි පිරිස අටසිය හයදෙනෙක්‌ විය. ඒ අතර දිගු නිරෝගී කෙස්‌ කළඹකට උරුමකම් කී සුරූපී තරුණියන් විශාල පිරිසක්‌ විය. තරුණයන්ගේ සහභාගීත්වයද ඊට නොදෙවැනි තරමේය. පාසල් දූවා දරුවන් පිරිසක්‌ද තම හිසකෙස්‌ අනුන්ගේ යහපත පිණිස දන්දීම සඳහා ඉදිරිපත්ව සිටීම තවත් විශේෂත්වයකි.

ඒ අනුව එදින තුළ පැය කීපයක්‌ ගත වීමට මත්තෙන් හිසකෙස්‌ කිලෝග්‍රෑම් 37 ක්‌ ලබා දීමට තරම් ත්‍යාගවන්ත මිනිසුන් පෙරමුණ ගත් අතර එය නිල නොලත් ආරංචි මාර්ගවලට අනුව දකුණු ආසියාවේ සිදුකළ දැවැන්තම හිසකෙස්‌ ප්‍රදානය විය.

එම පරිත්‍යාගයේ දකින්නට ලැබී ඇති තවත් විශේෂත්වයක්‌ බවට පත්ව ඇත්තේ ඒ සඳහා ඉදිරිපත් වූ කිසිවෙක්‌ කිසිවෙකුගේ බලපෑම මත ඒ සඳහා ඉදිරිපත් නොවී සිය කැමැත්තෙන් තම ප්‍රදානය සිදුකිරීමය.

එලෙස පරිත්‍යාගශීලීන්ගෙන් ලබා ගන්නා හිසකෙස්‌ ව්‍යාජ කොණ්‌ඩ මෝස්‌තරයක්‌ බවට පත් කිරීම පිටුපසද තවත් කතාවක්‌ අත. සාමාන්‍යයෙන් එක්‌ කොණ්‌ඩයක්‌ සැකසීම පිණිස දින දහයක්‌ පහළොවක්‌ ගත වන අතර එක්‌ කොණ්‌ඩයක්‌ සැකසීම පිණිස හය හත් දෙනකුගේ හිසකෙස්‌ යොදා ගනු ලබන්නේය. ස්‌වභාවික හිසකෙස්‌ භාවිතා කරමින් අතින් සකසන ලද මෙවැනි කොණ්‌ඩයක්‌ වෙළෙඳපොළ තුළ රුපියල් ලක්‌ෂයක්‌ එකහමාරක්‌ පමණ මිලකට අලෙවි වන්නේය. මෙහිදී කොණ්‌ඩා සැකසීමේ වැඩපිළිවෙළේ මූලික වගකීම භාර ගත් තැනැත්තෙක්‌ වන අතර ඔහු නමින් මෙම ක්‌ෂේත්‍රයේ ප්‍රවීණයෙකු වන ලලිත් ධර්මවර්ධන මහතාය. ‘ඉන්දිරා පිළිකා භාරය’ මගින් පිළිකා රෝගීන් වෙත නොමිලයේ ලබාදීමට කටයුතු කරන මෙම ව්‍යාජ කොණ්‌ඩ සැකසීම ඔහු ඇතුළු පිරිසක්‌ විසින් සිදුකරන අතර ඒ සඳහා ඔවුන් අයකරනු ලබන්නේ ඉතාමත් සහනදායී අයකිරීමක්‌ය.

මේ සියලුම කාරණා හේතුවෙන් මේ වනවිට ‘ඉන්දිරා පිළිකා භාරය’ සංවිධානය විසින් එක්‌ මසක්‌ තුළ මෙවැනි කොණ්‌ඩා දහයක්‌ දොළහක්‌ අතර ප්‍රමාණයක්‌ පිළිකා රෝගීන් සඳහා ප්‍රදානය කරන අතර දිනපතා පිළිකා රෝගීන් කීප දෙනෙක්‌ පැමිණ ඔවුන් වෙතද මෙම පරිත්‍යාගය ලබා දෙන ලෙස ඉල්ලීම්ද කරනු ලැබේ.

මෙවැනි පුණ්‍යකර්ම යනු විරලව දකින්නට ලැබෙන සිදුවීම්ය. එවැනි පුණ්‍යකර්මයකට දායක වීමද භාග්‍යවන්ත කටයුත්තක්‌ය. අසරණ මිනිසුන් කෙරෙහි උණු වන සිත් ඇති පුණ්‍යවන්ත මිනිසුන්ගේ එකතුවකින් මෙවැනි සමාජ සත්කාරයන් සිදුකිරීම යනු මරණයත් සමඟ ජීවත් වන පිළිකා රෝගීන්හට නැවතත් ජීවිත අපේක්‌ෂාව ලබාදීමක්‌ බඳු කටයුත්තකි. ඇස්‌ ඉස්‌ මස්‌ ලේ දන්දුන් ශාස්‌තෘවරයාණන් වහන්සේ නමකගෙන් පැවත එන දහමකින් පෝෂණය වූ රටක මෙවැනි පුණ්‍යකර්මයන් වැඩි වැඩියෙන් ක්‍රියාත්මක වේ නම් එය මෙලොව පරලොව යහපත පිණිස බෙහෙවින් ඉවහල් වන යහපත් වෑයමකි.