ලිපි පුවත්

වීරවරියක ලෙස ඉංග්‍රීසි ආණ්ඩුවෙන් බුහුමන් ලැබූ ‘වීර ඇසිලින්’ අවසන් ගමන් යයි

1939දී දහහත් හැවිරිදි තරුණියක වූ ඇසිලින් නිවෙසට කඩා වැදුණු සොරමුළක සොරකුට කඩුවෙන් කෙටුවාය. කිසිදු තැතිගැනීමකින් තොරව තුවාල ලැබූ සොරෙකුගෙන් අනෙක් සොරුන් ගැන විස්තර අසා ලියා ගත්තෙන් පොලිසියේ වැඩද පහසු විය.

ඉංග්‍රීසි ආණ්ඩුවෙන් වීරවරියක් ලෙස ගෞරවයට පාත්‍රව සම්මාන ලැබූ එමෙන්ම මුළු රටෙන්ම බුහුමන් ලද වීරවරියක් වූ ඇසිලින් සිල්වා නොහොත් වීර ඇසිලින් අවුරුදු 95ක් ආයු වළදා ඉකුත් 11වන දින දිවියෙන් සමුගත්තාය.

මෙරට බි්‍රතාන්‍ය කිරීටය විසින් පාලනය කළ සමයේ එහි අවසන් භාගයේ ඉංග්‍රීසි ආණ්ඩුව විසින් මවුබිමේ විශේෂ පෙළහර පෑ වීරවරුන් හා වීරවරියන් එක්කර ‘වීර සමාජය’ නමින් පිරිසක් මෙරටට හඳුන්වා දෙන ලදී. සිය දිවි දෙවැනි කොට අන් අයගේ දිවි බේරා ගැනීම සඳහා ඉදිරිපත් වූවන් මෙම වීර සමාජයේ සාමාජිකයෝ වූහ. එම වීර සමාජයේ පළමු වීර පදක්කම ලබා ගැනීමට සමත් වූයේ එකල කළුතර, කොරතොට විසූ නව යොවුන් යෞවනියක් වූ ඇසිලින් සිල්වාය. ජෝන් හාවඩ් ආණ්ඩුකාරවරයා විසින් ඇය වීරවරියක් ලෙස නම් කර ඇයට රන් පදක්කමක් පලඳවා තිබිණි.

එලෙස පදක්කම් ලැබූ වීර ඇසිලින් ලෙස එදා මුළු මවුබිමේම ජනතාව හඳුනාගත් වීර ඇසිලින් මිය යන විට ජීවත් වූයේ ජා-ඇළ හෙට්ටිගම පිහිටි ඇයගේ එකම දියණිය වූ රාණි පණ්ඩිතරත්නගේ නිවෙසේය. ඇය සිය විවාහයෙන් පසු කළුතර කොරතොට සිට ජා-ඇළ හෙට්ටිගම ප්‍රදේශයට සංක්‍රමණය වූවාය.

වීරවරියක් ලෙස ඇය ජන සම්මානයට පාත්‍ර වීමට හේතු වූ කරුණ කුමක්දැයි ඇයගේ දේහය තැන්පත් කර තිබූ නිවෙසේ තවත් සුරැකිව පවතින එම සන්නස් ඵලකයේ පැහැදිලිව සටහන් වී තිබේ. 1922 කළුතර කොරතොට උපන් ඇසිලින් සිල්වා වූ ඇය 1939 වර්ෂය වනවිට රූමත් නව යොවුන් යෞවනියක් වූවාය. යෞවනියකට හිමි සුකුමාලත්වය ඇයට වුවද ඇය බිය ගැන්විය හැකි යෞවනියක්ද නොවීය. 1939 වර්ෂයේ දිනෙක ඇයගේ නිවෙස බිඳ දැමීමට 8 දෙනකුගෙන් යුත් සොර කණ්ඩායමක් නිවෙසට ඇතුළු වී ඇගේ මවට පහරදී ඇගේ පියා බැඳ දමන්නට සූදානම් වූහ.

එම අවස්ථාවේ යෞවනියකට හිමි තැතිගැන්ම වෙනුවට ඇසිලින් සිතුවේ මෙම සොර මුළ අල්ලාගත යුතුය යන්නය.ඒ අනුව පියා සමඟ පොරබදමින් සිටි සොර කල්ලියේ එක් අයකුට නිවෙසේ තිබූ කඩුවකින් කෙටීමට ඇසිලින් කටයුතු කළාය. ඒ ඇසිල්ලෙන් සොරමුළෙන් ගැල වී ගත් ඇසිලින්ගේ පියා ඔහුගේ තුවක්කුව රැගෙන සොරමුළ දෙසට වෙඩි තබා ඇත. සොරුන් පලාගියද තුවාල සහිතව සිටි එක් සොරකු වෙත ගිය ඇසිලින් ඔහුට වතුර පොවමින් පැමිණි සොර කණ්ඩායමේ අනෙකුත් සාමාජිකයන්ගේ සවිස්තරව විස්තර පොතක සටහන් කර ගත්තාය. එකල එවැනි සිද්ධියක් සිදුවීම අති විරල එකක් විය.

සිද්ධියෙන් පසු අතුරුගිරිය පොලිසියට ගිය ඇසිලින් ඇතුළු පිරිසගෙන් ප්‍රශ්න කළ එහි ස්ථානාධිපතිවරයා වූ ඊ.වී. ජෝර්ජ් මහතා පොලිසියට රාජකාරියක් කරන්න ඉඩ නොතබා සියලු කටයුතු ඇසිලින් සිදුකර ඇතැයි පවසමින් ඇයට කෘතවේදීත්වය පුද කර පැය කිහිපයක් තුළ පලාගොස් සිටි සොරමුළ අත්අඩංගුවට ගෙන තිබිණි. ඇයගේ මෙම ක්‍රියාව පිළිබඳව එකල සිංහල පුවත්පත්වල පළ වී තිබූ අතර ජෝන් හාවඩ් ආණ්ඩුකාරවරයා ඇය වීරවරියක් ලෙස නම් කර ඇයට රන් පදක්කමක් පිරිනමා එවැනි වීර ක්‍රියාවන් කරන සමාජයක් ගොඩනැඟිය යුතු යැයි යෝජනා කරන ලදී. අනතුරුව ඉංග්‍රීසි ආණ්ඩුවෙන් වීරවරුන් හා වීරවරියන් ලෙස පදක්කම්ලාභීන් බොහෝමයක් බිහි වී තිබේ.

සොර මුළක් දුටු විට පලා නොගොස් ස්ථානෝචිත ප්‍රඥාවෙන් කටයුතු කර ඔවුන් ජීවග්‍රහයෙන් අත්අඩංගුවට ගැනීමට සලස්වා අධිරාජ්‍යවාදීන්ගෙන් පදක්කම් ලැබූ වීර ඇසිලින් එසේ පදක්කම් ලැබූ පිරිසෙන් ජීවත්ව සිටි අවසන් කාන්තාව ලෙස මේ මවුබිමේම මිහිදන් වූවාය.