ලිපි පුවත්

නා දළු දෙතො­ලක් ලබා ගන්නෙ මෙහෙ­මයි

දෙතොල් මඟින් මුහුණට ලැබෙන්නෙ අමුතු ම ලස්සනකි. විශේෂයෙන් ම කාන්තාවන්ට ලැබෙන්නේ අපූර්ව සුන්දරත්වයකි . ඒත්, අධික උණුසුම,කාර්යබහුලත්වය, වායුසමන යන්ත්‍රවලට නිරාවරණය වීම වැනි විවිධ හේතු නිසා,දෙතොල සුන්දරව තබා ගැනීම කාන්තාවන්ට ගැටලුවක් වී තිබේ. ඒ හැම තත්ත්වයකට ම මුහුණ දී, සුන්දර දෙතොලක අයිතිකාරියක් වෙන්නෙ කොහොමද? මේ ඒ සඳහා සුදුසු ක්‍රම කිහිපයකි.

1) වතුර වැඩියෙන් පානය කරන්න

වියළි, හමගිය දෙතොලක් උරුම වීමට ප්‍රධානම හේතුවක් ලෙස, ශරීරය විජලනයට ලක්වීම දැක්විය හැකි ය. එහෙමත් නැත්නම් ප්‍රමාණවත් ලෙස ජලය නොමැති වීම ය. දෙතොල් ලස්සන කර ගන්න නම්, වැඩිපුර වතුර බීම අවශ්‍ය ය. ඒ වගේ ම, වායුසමනය කළ ස්ථානවල පැය ගණනාවක් සිටිනවා නම්, වියළි වාතය නිසා දෙතොල තවත් වියැළේ. දිනකට වතුර වීදුරු 8ක් පානය කිරීම ශරීරයට අවශ්‍ය බව වෛද්‍ය නිර්දේශයයි.

2) වාතයේ ජල වාෂ්ප වැඩි කර ගන්න

රාත්‍රී නින්දේදී ෆෑන් එකක් පාවිච්චි කරනවා නම්, තෙත තුවායක් හෝ වතුර බේසමක් කාමරයේ තැබීමෙන් වාතයේ ජල වාෂ්ප ඉහළ දමා ගත හැකි ය. එමඟින් ඔබේ දෙතොල වගේ ම, සම ද ප්‍රබෝධවත් වේ.

3) කටුක දේශගුණතත්ත්වවලට මුහුණ නොදීම

ඔබේ දෙතොල තද හිරු එළියට, සුළඟට වගේ ම සීතලට නිරාවරණය කිරීම කොහෙත් ම සුදුසු නැත. හැමවිට ම තොල්වල ආලේප කරන බාම් වර්ගයක් ආලේප කිරීමට හෝ ස්කාෆ් එකකින් මුහුණ ආවරණය කර ගැනීමට මතක තබා ගන්න. තෙතමය රඳවා ගන්නට තොල් ආලේප කරන බාම් වර්ග මඟින් හැකියාව ඇත. මේ නිසා එළියට යාමට පැය බාගයකට පෙර sun cream සහ තොල් ආලේප කරන බාම් වර්ගයක් තවරා ගැනීම වැදගත් වේ. ඔබ පිහිනීමට යන්නේ නම්, මේ බාම් වර්ග නැවත නැවත ආලේප කළ යුතු ය.

4) විටමින් සහ අත්‍යවශ්‍ය පෝෂක පිළිබඳ සැලකිලිමත් වෙන්න

ශරීරයට අවශ්‍ය පෝෂක ද්‍රව්‍ය හිඟවීම, දෙතොලේ වියළීමට සහ තොල් හම යාමට හේතුවක් විය හැකි ය. විටමින් B,යකඩ, මේද අම්ල සහ අනෙකුත් පෝෂක ඔබේ ආහාර වේලට අඩංගු කර ගන්න. සැකයක් ඇත්නම් වෛද්‍ය උපදෙස් මත බාහිරව විටමින් ලබා ගන්න.

අන්තර්ජාලය ඇසුරිනි