සුව සෙත

ඇළුමිනියම් භාජනවල උයන්නේ බලාගෙනයි – කාන්තා ඔබ දැනුවත් විය යුතුම කරුණු කීපයක්

ඇළුමිනියම් යනු, ඉතාමත් හොඳ තාප සන්නායක ලෝහයක් නිසා, ඉක්මනටම රත් වේ. මේ නිසා , ආහාර පිසීමට ගතවන්නේ අඩු කාලයකි. ඇළුමිනියම් භාජන මිලෙන් ද ඉතාමත් ම අඩු ය. මේ නිසා, මුළුතැන්ගෙයි ආහාර පිසීමට භාවිත කරන භාජන අතරින් ප්‍රධාන ස්ථානයක්, ඇළුමිනියම්වලට ලැබේ. පහසුව නිසා බොහෝ දෙනා ආහාර පිසීමට ඇළුමිනියම් භාජන භාවිත කළත්, ඇළුමිනියම් යනු ආහාර පිසීමට භාවිත නොකළම යුතු ලෝහ වර්ගයක් බව බොහෝ දෙනා නොදන්නවා විය හැකි ය. එයින් ඇතිවන සෞඛ්‍ය ගැටලු ඉතාමත් ම බරපතළ ය.

ඇළුමිනියම් යනු ඉතා ඉක්මනින් රසායනික ප්‍රතික්‍රියාවලට භාජනය වන සක්‍රීය ලෝහයකි. අම්ල වර්ග සමඟ ඇළුමිනියම් ඉතාමත් සක්‍රීයව ප්‍රතික්‍රියා දක්වා, නව සංයෝග නිපදවයි. මේ නිසා ඔබ පිසින ආහාරවල ආම්ලික බව අඩංගු නම්, ආහාර පිසින අතරතුර ඇළුමිනියම් භාජනය එම ආහාර සමඟ ප්‍රතික්‍රියා කරයි. එසේ සෑදෙන නව සංයෝග, පිසින ආහාරවලට හොඳින් කලවම් වේ. අවසානයේදී එසේ ආහාරවලට මුසු වූ ඇළුමිනියම්, ඔබේ ශරීරයේ තැන්පත් වේ.

ඇළුමිනියම් යනු, අපේ ශරීරයට අත්‍යවශ්‍යම ලෝහයක් නොවේ. වැඩිපුර ඇළුමිනියම් ශරීර ගත වීම අතිශයින් ම භයානක ය. පරීක්ෂණවලින් හෙලිවී ඇති පරිදි, ඇළුමිනියම් භාජනවල උයන ආහාර 100g ක් ගත් විට, එහි 3mg – 6mg (මිලි ග්‍රෑම්) ප්‍රමාණයක් ඇළුමිනියම් අන්තර්ගත වී ඇත. මේ නිසා, ශරීරයට අවශ්‍ය ප්‍රමාණයට වඩා ඇළුමිනියම් ඇතුළු වී, බොහෝ ශාරීරික ගැටලු ඇතිකරයි.

ඇළුමිනියම් අම්ල සමඟ ප්‍රතික්‍රියා කර සාදන හයිඩ්‍රොක්සයිඩ්, ශරීරයට ඉතාමත් ම විෂ සහිත ය. දෙහි යුෂ, දොඩම් යුෂ, තක්කාලි, විනාකිරි වැනි දේ සමඟ ඇළුමිනියම් වේගයෙන් ප්‍රතික්‍රියා කරන නිසා, එවැනි ආම්ලික දේ ඇළුමිනියම් භාජනවල පිසීම ඉතාමත් ම භයානක ය. ඔබ පිසින ඕනෑම ආහාරයකට දෙහි, තක්කාලි, විනාකිරි වැනි දෙයක් කලවම් කිරීම සාමාන්‍යයෙන් සිදු වන නිසා, පිසින ඕනෑම ආහාරයක්, ඇළුමිනියම් භාජන සමඟ විෂ සංයෝග සෑදීමට පෙලඹේ. බිත්තර කහ මදය සහ බොහෝ එළවළු වර්ග ද, ඇළුමිනියම් සමඟ ඔක්සිකරණ ප්‍රතික්‍රියා දක්වයි. අධික උෂ්ණත්වය, මේ ප්‍රතික්‍රියා වැඩි කරවන උත්ප්‍රේරකයක් ලෙස ක්‍රියා කරයි.

එමෙන් ම, ශරීරගත වන ඇළුමිනියම්, ස්නායු පද්ධතියට සෘජුවම බලපායි. එම බලපෑම් මොළයට තදින්ම දැනේ. ඉක්මනින් මතකය නැති වීම හෙවත් ඇල්ෂමර් (alzheimer ) රෝගය සෑදීමේ ප්‍රධාන හේතුවක් ලෙස අද වන විට මෙය හඳුනාගෙන තිබේ. මීට අමතරව ආමාශයේ සහ බඩවැල් ආශ්‍රිත රෝග සඳහාත් ඇළුමිනියම් බලපායි.

2007 වසරේ සිට අමෙරිකාව , ඇළුමිනියම් ප්‍රධාන විෂ සංඝඨකයක් ලෙස හඳුන්වා, අනතුරු හඟවා තිබේ. ජර්මනිය, ප්‍රංශය, බෙල්ජියම, බ්‍රිතාන්‍ය සහ තවත් බොහෝ රටවල් මේ වන විටත් ඇළුමිනියම් ආහාර බඳුන් නිෂ්පාදනය සහ අලෙවිය තහනම් කර ඇත.