දේශීය පුවත්

ලන්ඩන් නුවර නිදහස් දා කොටි අවතාර වලට බිය නොවූ අභීත රණවිරුවා – Video

බ්‍රිතාන්‍ය රාජ කුමාරයකුද කැඳවාගෙන ජයට නිදහස් දින සමරු පැවැත්වීමට විරෝධය පෑ දෙමළ උද්ඝෝෂකයන්ට ලන්ඩනයේදී ප්‍රසිද්ධියේ මරණීය තර්ජන කළ ජ්‍යෙෂ්ඨ ශ්‍රී ලංකා යුද හමුදා නිලධාරියකු රටින් පිටුවහල් කරන ලෙස සර්වපාක්ෂික මන්ත්‍රී කණ්ඩායමක් එරට විදේශ අමාත්‍යවරයාගෙන් දැඩි ලෙස ඉල්ලා තිබෙනවා.

Loading...

ඒ ලන්ඩනයේ ශ්‍රී ලංකා තානාපති කාර්යාලය තුළ 70 වැනි නිදහස් සමරු උත්සව පැවැත්වෙන අවස්ථාවේ දෙමළ ජනතාවට එරෙහි පීඩනයට විරෝධය පාමින් විවිධ අවලාද ප්‍රකාශ කරමින් එළියේ උද්ඝෝෂණයේ යෙදී සිටි සිය ගණනක් දෙමල ජාතිකයන්ගේ නොමනා හැසිරීමට විරෝධය පල කරමින් තම ගෙල වටා යම් සංඥාවක් දැක්වූ බවට වූ චෝදනාවක් එල්ල කරමින්ය.

එහි වීඩියෝ පටයක්ද මන්ත්‍රීවරුන්‌ විසින් විදේශ අමාත්‍ය බොරිස් ජොන්සන් වෙත ලබා දී ඇත.

“ආරක්ෂක පරිවාරක නිලධාරියා විරෝධතා කරුවන්ට මුහුණ ලා හිඳිමින් ගෙල හරහා කිහිප වතාවක් ඇඟිල්ල යවනු රූපගත කර තිබේ – එය අයකුගේ බෙල්ල කැපීමේ සලකුණකි – එය පැහැදිලිවම එහි සිටි දෙමළ ජනතාව බියගැන්වීමට ගත් උත්සාහයකි. “මේ රටේ අමුත්තකු ලෙස නිල සේවයක යෙදෙන අයකු විසින් මේ විදහා දක්වා ඇත්තේ අයෝග්‍ය, නොමනා සහ තර්ජනාත්මක හැසිරීමකි. මේ කරුණ සම්බන්ධයෙන් ශ්‍රී ලංකාවේ මහ කොමසාරිස්වරියට වහාම කරුනු දක්වා බ්‍රිගේඩියර් ප්‍රියංකර ප්‍රනාන්දු ගේ තානාපති වරපත්‍ර අහෝසි කර පිටමං කරන ලෙස උදක්ම ඉල්ලා සිටිමු..!” යනුවෙන් ජොආන් රයන් සහ ශොවාන් මැක්ඩොනා ගේ අත්සනින් පෙබරවාරි 5 දා බ්‍රිතාන්‍ය විදේශ හා පොදුරාජ්‍ය මණ්ඩල කටයුතු භාර අමාත්‍ය බොරිස් ජොන්සන්ට තද ලිපියක් ලියන දෙමළ ජනතාව සඳහා වන සර්ව පාක්ෂික මන්ත්‍රී කණ්ඩායමක් විසින් අවධාරණය කර තිබේ.

Loading...

Related Posts