Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Loading...

අනාරක්ෂිත කරාඹු පැලඳීමේ අවදානම ගැන දැනුම්වත්ද?

873

ලස්සන වීමට ආලේපන වර්ග තැවරීමට මෙන්ම ආභරණ පැලඳීමටත් කාන්තාවන් හුරුපුරුදු වූයේ ඈත අතීතයේ සිටය. අතීතයේ කාන්තාවන් තැවරූ ආලේපන වර්ග ස්වාභාවික මෙන්ම ඖෂධීය ඒවා වූවද වර්තමානය වනවිට කාන්තාවන් ආලේප කරන නිෂ්පාදනයන් බොහෝමයක්ම පාහේ නිෂ්පාදනය කරන්නේ රසායනික සංයෝගයන් භාවිත කරමිනි.

ආභරණ පැලඳීම සම්බන්ධයෙන් වර්තමානයේ පවතින්නේද වෙනස්ම වූ පෙළඹීමකි. වි‍ශේෂයෙන් ශරීරයේ විවිධ ස්ථාන සිදුරු කර කරාඹු දැමීම වර්තමානය වනවිට ගැහැනු පිරිමි ‍ෙභ්දයකින් තොරව සිදුකරන්නකි.මෙලෙස හිතුමනාපයට ශරීරයේ විවිධ ස්ථාන සිදුරු කර කරාඹු පැලඳීම සෞඛ්‍ය ආරක්ෂිත නොවන බවට පසුගිය දිනක MSN ජාත්‍යන්තර පුවත් සේවය මගින් වාර්තා කර තිබුණේ ඔස්ට්‍රේලියානු වෛද්‍යවරයෙකුගේ කරුණු දැක්වීමක්ද ගෙනහැර දක්වමිනි.ඔවුන් පවසන ආකාරයට කන් පෙත්ත, නාසය, දිව, ඇහි බැම, තොල්, නාභිය ආදී ඕනෑම ස්ථානයක කරාඹු පැලඳීමේදී ආසාදන තත්ත්ව ඇති වුවහොත් ශරීරයේ ප්‍රතිශක්තිකරණ පද්ධතියට මෙන්ම ස්නායුවලටද හානි ඇති වීමට අවදානමක් තිබේ.

Loading...

මෙවන් අවදානමක් ආභරණ පැලඳීමෙන් දැරීමට සිදුවේ නම් ඒ පිළිබඳව වඩාත් පරීක්ෂාකාරී මෙන්ම ආරක්ෂාකාරී උපදෙස් අනුගමනය කිරීම වටින බැවින් ඒ පිළිබඳව විශේෂඥ වෛද්‍යවරයෙකුගෙන් විමසා බැලීමට අප අදහස් කළෙමු.විශේෂයෙන්ම කුඩා වයසේදී ගැහැනු දරුවන්ගේ කන් සිදුරු කර කරාඹු දැමීමේදීද මෙවැනි තත්ත්ව ඇති වීමට ඉඩක් පවතින්නේද යන්න පිළිබඳවත් විමසා බැලුවෙමු. මේ සඳහා සම්බන්ධ කරගත්තේ (ළමා) ස්නායු ශල්‍ය විශේෂඥ වෛද්‍ය අනුරුද්ධ පාදෙනිය මහතාවය.

‘මිනිස් කන් පෙත්ත ගැන බැලුවම එය සැකසී ඇත්තේ කාටිලේජයක් වටේ මෘදු පටක වැඩී ඊටත් උඩින් සම වැඩීමෙන්. කන විදීමේදී වැරැදි ස්ථානයක විද කාටිලේජයට යම්කිසි හානියක් වුණොත් එම කාටිලේජය නැවත වර්ධනය වීම සිදු වන්නේ නැහැ. එවිට කන්පෙත්තක පවතින සෘජු ස්වභාවයට හානිවී කන්පෙත්ත පණ නැති ස්වභාවයක් ගැනීමේ හැකියාවක් පවතිනවා. ඒ වගේම බැක්ටීරියා ආසාදනයක් සිදුවී කාටිලේජයට හානි සිදුවුවහොත් කනේ සෘජු ස්වභාවය අහිමි වෙන්නට හැකියාවක් පවතිනවා. ඒ හැර කන්පෙත්තේ ස්නායුවලට හානි වීමක් අපිට දකින්නට නැහැ. මේ නිසයි කනේ කාටිලේජ අසු නොවන මෘදු සම පිහිටි ප්‍රදේශයන් විද කරාඹු දැමීම සාමාන්‍ය‘යෙන් සිදුකරනු ලබන්නේ. නහය ගැන බැලුවමත් මේ වගේමයි කාටිලේජමය පිහිටීමක් තමයි නහයේ තිබෙන්නේ. නහය ආශ්‍රිතව ස්නායු පිහිටා තිබුණත් නහය විදීමේදී මෙම ස්නායු පිහිටි ස්ථාන අසුනොවෙන තත්ත්වයක් පවතිනවා. නමුත් මෙම විදින ස්ථාන ආසාදනය වීමෙන් සෞඛ්‍යමය ගැටලු ඇති වීමේ අවදානමක් පවතිනවා.

ශරීරයේ ඕනෑම ස්ථානයක් විද ආභරණ පැලඳීමේදී එම විලාසිතා අනුගමනය කරන්නාට වඩා ඒවා දකින පුද්ගලයන්ට දැනෙන්නේ අප්‍රසන්න හැඟීමක්. මිනි‍ෙසකුට ලස්සන වීමට අනුගමනය කළ හැකි දේවල් විද්‍යාත්මකව හා බුද්ධිමත්ව සිදුකරනවාට වඩා දැන් තිබෙන්නේ විලාසිතාවන් කියලා ගෙවල්වල බිත්ති සරසනවා වගේ දේවල් සිදුකරන තත්ත්වයක්. මේවගෙන් පසුකාලීනව ඇතිවන තත්ත්ව එතරම් හිතකර තත්ත්ව නොවෙයි.

විශේෂයෙන් කන හෝ යම් ස්ථානයක් විදීමට භාවිත කරන ලෝහ මෙන්ම පලඳින ආභරණවල ලෝහ අසාත්මික වීමේ අවදානමක් පවතිනවා. ඒ ඒ ලෝහ වර්ග නිෂ්පාදනයේදී යොදාගන්නා රසායනික වර්ග අසාත්මික නොවුණත් සමේ සෛල සමග එකතුවී වෙනත් රසායන නිෂ්පාදනය කරන්නට හැකියාවක් තිබෙනවා. එයින් හානි සිදුවෙන්න පුළුවන්.ඒ වගේම ලෝහ විෂ වීම නිසාත් හානි සිදුවීමට හැකියාවක් තිබෙනවා. දරුවෙකුගේ හෝ ඕනෑම අයෙකු මේ වගේ ආභරණ පැලඳීමට ශරීයේ ඕනෑම ස්ථානයක් විදීම සිදුකරනවා නම් පළපුරුදු මෙන්ම සුදුසුකම්ලත් අයෙකු වෙත යොමුවීම ඉතා වැදගත් වෙනවා.

ඒ වගේම තවත් එක් විශේෂ දෙයක් සඳහන් කරන්නට අවශ්‍යයි. රූපලාවණ්‍යාගාරවල භාවිත කරන ආලේපන වර්ග සම්බන්ධයෙන් වර්තමානයේ විශාල ගැටලු පවතිනවා. විශේෂයෙන් මෙම ආලේපනවල අඩංගු රසදිය ප්‍රදාණයන් ඉතා ඉහළ මට්ටමකයි තිබෙන්නේ. විශේෂයෙන් සුදු වීමට නැතිනම් පැහැපත් වීම සඳහා ආලේප කරන නිෂ්පාදනයන්වල රසදිය ඇතුළු බැරලෝහ අධිකව අඩංගු වෙනවා. මේවාගෙන් තාවකාලිකව ලස්සනක් ලබාගන්න යමෙකුට පුළුවන් වුණාට පිළිකා ඇති වීම සම්බන්ධයෙන් වැඩි නිරාවරණය වීමක් මෙමගින් සිදුවෙනවා. සාමාන්‍ය‘යෙන් රූපලාවණ්‍ය නිෂ්පාදනයක අඩංගු විය හැකි උපරිම රසදිය ප්‍රමාණය යුනිට් 1ක් ලෙසයි සඳහන් වන්නේ . නමුත් අපේ රටේ අලෙවි වන ඇතැම් නිෂ්පාදනවල 900ක් පමණ අඩංගු බවට සිදුකරනු ලැබූ රසායනාගාර පරීක්ෂණවලින් ඔප්පු වී තිබෙනවා.

විශේෂයෙන් යුරෝපා රට වලින් තහනමට ලක්කර වෙළෙඳ පොළෙන් ඉවත් කළ නිෂ්පාදන වර්ග අපේ රටේ යහමින් අලෙවි වන තත්ත්වයක් පවතිනවා. මේවා ආලේප කළාම ටික දවසක් ලස්සනට ඉන්න පුළුවන්. නමුත් දීර්ඝ කාලීනව ඇති වන තත්ත්ව ඉතා භයානකයි.අතීතයේ ලංකාවේ ස්වාභාවික ආලේපන තිබුණා. නමුත් දැන් ලාභ අරමුණු කරගෙන නිෂ්පාදනය කෙරෙන දේවල් නිසා අනාගත පරපුරම අනතුරකට ලක්වෙලා තිබෙනවා.

විශේෂයෙන් කාන්තාවන් ආලේප කරන දේවල් නිසා ඒවායේ රසායනිකවල බලපෑමෙන් ඔවුන්ට ඉපදෙන දරුවන් ජානමය වශයෙන් විකෘති වීමේ හැකියාවකුත් පවතිනවා. ගර්භිණී මවුවරුන්ට අපි කියනවා එක්ස් කිරණවලට මෙන්ම විකිරණවලට නිරාවරණය වෙන්න එපා කියලා. මේ බැරලෝහ හා රසදිය අඩංගු ආලේපන භාවිතයෙනුත් සිදුවන්නේ විකිරණවලට නිරාවරණය වීමෙන් සිදුවන දේමයි.ඒ නිසා කාන්තාවන් ආලේප කරන ආලේපන නිසා ඔවුන්ට උපදින දරුවන්ට ජානමය වශයෙන් බලපෑම් සිදුවීමේ තත්ත්වයක් පවතින බව පැවසිය හැකියි