සුව සෙත

‘සිරෝසීස්’ වලින් ලංකාව දෙකට ඇවිල්ලා , මෙන්න අපේ කට්ටිය බීලා තියපු රෙකෝඩ්

අරක්කු, ජින්, බ්‍රැන්ඩි, විස්කි සහ බියර් ආදිය හැර ශ්‍රී ලාංකිකයන් පානය කරන මද්‍යසාර අතුරින් හරි අඩක් පමණ නීති විරෝධී කසිප්පු නිසා ශ්‍රී ලංකාවේ පිරිමින් අතර ඒකපුද්ගල මද්‍යසාර පරිභෝජනය ලීටර් 16.2ක් වන බව, ශ්‍රී ලංකා අමද්‍යප මහා සභාවෙහි නියෝජ්‍ය සභාපතිනි සහ විශේෂඥ වෛද්‍ය, අනුලා විජේසුන්දර මහත්මිය පවසන්නීය.

Loading...

සෞඛ්‍ය දෙපාර්තමේන්තුව 2015 වසරෙහි කරන ලද සමීක්ෂණයක් අනුව ශ්‍රී ලංකාවේ පිරිමින් අතර මද්‍යසාර පරිභෝජනය 34.8ක් වන අතර ජාතික මද්‍යසාර හා දුම්කොළ අධිකාරිය 2016 වසරෙහි කරන ලද සමීක්ෂණයක් අනුව එම ප්‍රතිශතය 40%ක් බවද ඒ මහත්මිය කියන්නීය.

අනුලා විජේසුන්දර මහත්මිය මෙසේ තවදුරටත් පවසන්නීය.අපේ සංස්කෘතියේ හැම කටයුත්තක්ම, පිරිමින් විසින් මද්‍යසාර පානයට අවස්ථාවක් කරගෙන තිබෙනවා.සී සෑම, ගොයම් කැපීම, ගැහැනු ළමයින් වැඩිවියට පැමිණීම, දරුවන්ගේ උපන් දින උත්සව පමණක් නොව අවමංගල්‍ය අවස්ථාවලදීත්, මිනිසුන් මද්‍යසාර පානය කරනවා.මා 2012 වසරෙහිදී සමීක්ෂණයක් කළා. එයින් හෙළිවුණේ, හැම දෙයකටම පිළියම මද්‍යසාර කියා ඇතැමුන් හිතන බවයි.

මිතුරන් සමඟ සතුටු සාමීචිය, ශක්තිය, මහන්සිය, නින්ද නොයෑම, දුක හෝ සැප, සීතල හෝ උණුසුම, අවශ්‍ය අවස්ථාවලදී හා ඇතැම්විට කිසිම හේතුවක් නොමැතිව මද්‍යසාර පානය කරනවා.මද්‍යසාර පානය කරන්නන්ගෙන් 75%ක් පමණ එක් දිනකට මද්‍යසාර මිලිලීටර් 250කට වඩා පානය කරන බවද 85%ක් අරක්කුද, 50%ක් බීරද, 46%ක් කසිප්පුද පානය කරන බව ඒ සමීක්ෂණයෙන් හෙළිවුණා.

ශ්‍රී ලංකාවේ වැඩිම ස්වාභාවික මරණ සිදුවන්නේ හෘදයාබාධවලින්. එයින් වයස අවුරුදු 25 සිට 45 දක්වා පුද්ගලයන්ගේ මරණ සිදුවන්නේ වැඩිපුරම මද්‍යසාර ආශ්‍රිත රෝගවලින්.මද්‍යසාර ආශිත රෝගවලින් දිනකට 65 දෙනකු පමණ මියයනවා.

Loading...

අධික මත්පැන් පානය නිසා වැලඳෙන’සිරෝසීස්’ රෝගය සෑදීමේ ප්‍රවණතාවයෙන්ද ශ්‍රී ලංකාව දෙවැනි තැන ගන්නවා. මේ මත්රකුසාගෙන් ශ්‍රී ලංකාවාසීන් මුදාගන්න, අපි එක්වන්න ඕනෑ යැයිද විජේසුන්දර මහත්මිය කියන්නීය.

Related Posts